biskup Jerzy Samiec

urodził się 27 marca 1963 roku w Cieszynie.

W latach 1983-1988 studiował teologię ewangelicką w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

W 3. niedzielę po Epifanii – 22 stycznia 1989 – w ewangelickim kościele Pokoju w Zabrzu został ordynowany na duchownego  przez bpa Janusza Narzyńskiego w asyście cieszyńskich proboszczów: ks. Jana Melcera i ks. Emila Gajdacza. Wraz z nim był ordynowany – pochodzący z Zabrza –  ks. Adrian Korczago. Po ordynacji rozpoczął służbę wikariusza w parafiach w Zabrzu i w Gliwicach.

W roku 1990, w kościele Jezusowym w Cieszynie, zawarł związek małżeński z Beatą Michałek.

W latach 1992 – 2009 był wpierw administratorem, a następnie proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gliwicach.

W diecezji katowickiej odpowiedzialny był kolejno za duszpasterstwo młodzieżowe oraz ewangelizację i misję.

Przez wiele lat był członkiem Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a w latach 2007-2009 pełnił funkcję prezesa Synodu, najważniejszego organu władzy w Kościele.

Czytaj więcej
biskup Jerzy Samiec