Odpoczynek

Czy wypada odpoczywać? Mam nadzieję, że większość z czytelników zna trzecie przykazanie. Dla pewności przypomnę, bo z numeracją przykazań bywa różnie: “Pamiętaj abyś dzień święty święcił.”

Gdyby sięgnąć do źródła w księgach Mojżeszowych, moglibyśmy odkryć, że Bóg podawał dwa powody świętowania dnia świętego. Pierwszy, to ta  szczególna społeczność z Bogiem i innymi wierzącymi należącymi do Ludu Bożego. Ten dzień ma być poświęcony Panu, na oddawanie Mu należnej chwały, na szczególny czas przemyśleń nad Jego Zakonem, a od przyjścia Chrystusa, Ewangelią.

Drugim ważnym czynnikiem jest odpoczynek od codziennej pracy.

Myślę, że zdolność odpoczywania jest bardzo ważną umiejętnością. Postawię tezę, że w procesie edukacji nie tylko powinno się uczyć młodzież tego jak się uczyć, jak intensywnie i wydajnie pracować ale również jak skutecznie wypoczywać.

Pewnie wszyscy mają jakieś swoje „patenty” na wypoczynek. Mogę sobie wyobrazić, że gdyby je wymieniać, będą się od siebie bardzo różniły. Przykładowo, jedni wolą leżeć na plaży, a inni po niej spacerować, jeszcze inni będą siedzieć w wodzie, a inni poruszać się po niej na przeróżnych urządzeniach.

Moją  ulubioną formą wypoczynku jest jazda na nartach. Po pierwsze, to zawsze ruch na świeżym powietrzu. Po drugie, zwykle jeździ się w górach, a więc mam wokoło niezwykle czarujące widoki z piękną perspektywą. Po trzecie, przebywa się na dużych wysokościach co też podnosi znacznie wydolność organizmu.

Dla mnie jednak najważniejszym jest to, że w czasie jazdy nie myślę o niczym innym jak tylko o tym jak szybko i bezpiecznie zjechać na dół. W ten sposób odrywam się od spraw, które zajmują mnie na co dzień. Po prostu świetnie wypoczywam pod każdym względem. Cztery do pięciu dni przebywania w wysokich górach sprawia, że wracam z nowymi siłami do pracy.

Często też, patrząc na cudowne krajobrazy, w sercu i na ustach pojawia się pieśń “Gdy na ten świat spoglądam wielki Boże, coś stworzył go wszechmocnym Słowem swym (…) me serce w uwielbieniu śpiewa Ci: Jak wielkiś Ty, jak wielkiś Ty!”

Potrzebujemy czasu, w którym w szczególny sposób, w społeczności z innymi, zachwycamy się świętością Boga.
Potrzebujemy również dni wypoczynku, ale ważnym jest aby też nauczyć się codziennie i co tydzień dobrze, skutecznie i aktywnie wypoczywać.

Przed nami święta.

Czas na świąteczną społeczność z Bogiem oraz z siostrami i braćmi w Chrystusie, ale też czas na wypoczynek. Może warto zastanowić się czy przypadkiem w tym roku nie przewartościować swojego życia i zamiast siedzieć przy stole opychając się kolejnymi pysznościami, zaplanować efektywny wypoczynek?

dodaj komentarz