Apel o zniesienie ograniczeń w ruchu transgranicznym
Szanowny Pan
Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów
LIST OTWARTY
Szanowny Panie Premierze
Mój list jest wyrazem zdecydowanego poparcia dla starań o zniesienie obowiązku 14-dniowej kwarantanny dla osób pracujących i mieszkających po obu stronach granic.
Chciałbym włączyć się do głosu wielu ludzi – samorządowców, pracodawców i pracowników, organizacji pozarządowych i innych, którzy bez względu na przekonania polityczne czy światopogląd religijny, z zaniepokojeniem obserwują napiętą sytuację na terenach przygranicznych. Pragnę zwrócić się z pilną prośbą do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o niezwłoczne zniesienie ograniczeń w przemieszczaniu się, które nie są absolutnie konieczne dla zachowania bezpieczeństwa i zdrowia obywateli Rzeczpospolitej.
Niełatwo jest odbudowywać zachwiane relacje i wypracowywane z trudem przez dziesięciolecia mechanizmy międzynarodowej kooperacji i przyjaźni. Tym bardziej ważne są głosy, które sygnalizują potrzebę rozsądnej korekty obowiązującego reżimu sanitarnego dla dobra polskich (i nie tylko) rodzin, ale także rodzin o różnej przynależności narodowej i w trosce o relacje z naszymi bezpośrednimi sąsiadami.
Mój głos jako biskupa wynika z troski o potrzeby człowieka. Zachowanie bezpieczeństwa jest bardzo istotne. Dziękuję Rządowi za podjęcie dotychczasowych działań dla dobra wspólnego. Jednak równie ważne dla ludzi jest zachowanie miejsc pracy w celu utrzymania rodziny. Sytuacja, w której brakuje środków na opłacenie rachunków, zakup żywności i lekarstw, wywołuje frustrację i odbija się na psychice. Wszystkim nam zależy na tym, aby uniknąć nieodwracalnej katastrofy wielu tysięcy polskich rodzin.
Kościoły solidarnie starają się udzielić duchowego wsparcia potrzebującym. Pomagamy też materialnie, ale nie jesteśmy w stanie zaspokoić tej najważniejszej potrzeby dla życia społecznego: poczucia wartości, które tak mocno związana jest z wykonywaną pracą.
Dlatego dzisiaj staję przy osobach, które pracują na terenach przygranicznych i proszę Pana Premiera o dostrzeżenie ich dramatu oraz zmiany umożliwiające ich powrót do pracy i/lub nauki.
Wierzę w rozsądek naszego Rządu i w to, że bez zbędnych opóźnień zostaną zniesione niepotrzebne ograniczenia. Dzięki takiej decyzji zostanie wzmocniona nasza gospodarka, ale przede wszystkim zapobiegniemy pogorszeniu się sytuacji egzystencjalnej wielu rodzin.
Dziękuję za uwzględnienie również mojego głosu.
Bp Jerzy Samiec
Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
Czytaj także
20 stycznia 2026
Nie na sprzedaż
Dwunaste Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej odbyło się w roku 2017 w Windhuk, w Namibii. Obchodziliśmy wówczas jubileusz 500 lat Reformacji. Reformacji, która miała i ma wpływ na wiarę i życie milionów ludzi. Kościoły ewangelickie i inne…
23 grudnia 2014
Niekoniecznie świątecznie
Wszyscy doświadczamy tego, że grudniowy czas nabiera niezwykłego tempa i to odwrotnie proporcjonalnie do otaczającej natury. Podczas gdy przyroda zwalnia i pogrąża się w zimowym śnie, ludzie zaczynają się gorączkowo śpieszyć. Na dodatek wszędzie słychać kolędy.…
27 maja 2014
Wszystko ma swój czas
Bardzo często używamy powiedzenia „Czas leczy rany”. Jest ono przecież bardzo prawdziwe. Wszyscy tego doświadczyliśmy już w życiu. Coś nas rani, bardzo nas boli, a jednak po upływie dni, miesięcy, a czasami lat przychodzi ukojenie, a…